بانمک‌ترین بچه فیل جهان

چهارشنبه، ۱۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۷ ۸۳۰
می‌شود "تیم برتون" را یکی از بزرگترین خالق دنیاهای فانتزی نامید، پیرمردی که صمیمی‌ترین دوستش همچنان کودک درونش است، کارگردانی که هرگز در آثارش با کمبود خلاقیت مواجه نشده است و این بار هم با لایو اکشن "دامبو" مهره تاییدی بر این ادعا می‌زند.
دامبو به کارگردانی "تیم برتون" و محصول سال ۲۰۱۹، نسخه‌ی بازسازی شده‌ی انیمیشنی به همین نام("دامبو")، محصول سال ۱۹۴۱ است که چهارمین انیمیشن کلاسیک تاریخ کمپانی والت دیزنی به حساب می‌آید.
داستان این فیلم بر پایه‌ی نسخه‌ی قدیمی آن است و "ایرن کروگر" فیلم‌نامه نویس این اثر سعی بر آن داشته تا خلاءهای نسخه‌ی قبلی را با استفاده از خلق کاراکترهای انسانی پوشش دهد که می‌توان گفت به هیچ وجه در انجام این امر موفق عمل نکرده است. فیلم دامبو داستان یک خانواده را دنبال می‌کند که در یک سیرک مشغول به کار هستند و مواجه با یک بچه فیل عجیب که گوش‌های بزرگی دارد باعث دگرگونی زندگی آن‌ها می‌شود.
"تیم برتون" در این فیلم سعی دارد نسبت به تجربه‌های قبلیش از دنیای بزرگسالان بیشتر فاصله بگیرد و به همان میزان تمرکزش را بر جهان کودکان بگذارد، که حاصل آن فیلمی شده خانوادگی که شاید در مواقعی باعث سر رفتن حوصله‌ی بزرگترها بشود که این امر در آثاری که مخاطبش کودکان هستند اصلا مسأله‌ی مهمی به حساب نمی‌آید. همچنین طراحی و ساخت کاراکتر دامبو(بچه فیل قصه) بسیار بامزه و ستودنی از آب درآمده، بچه فیلی با چشمان درشت آبی و فوق‌العاده شیرین که توسط استودیوی انیمیشن سازی Rise طراحی شده و نگرانی مخاطبان و حتی عوامل را از نتیجه‌ی خلق این بچه فیل پرنده کاملا رفع کرده است.
درست است که فیلم نظر منتقدان را خیلی به خودش جلب نکرد و در فروش هم به موفقیت پیش‌بینی شده‌اش نرسید، ولی "تیم برتون" در خلق دنیایی جدید در فیلمش بی‌نظیر عمل کرده و بازیگران اصلی فیلم هر یک نمونه‌ای کامل از یک بازی تمام فانتزی را به نمایش گذاشته‌اند.
"کالین فارل" ، "مایکل کیتون" ، "دنی دوتیو" و "اوا گرین" هریک بازتابی مناسب از نقش‌های خود در این فیلم هستند، نقش‌هایی که فقط به واسطه‌ی هنر بازیگری این افراد نتیجه‌ی درخشان داشته و فیلم‌نامه نتوانسته هیچ کمکی به روند شکل‌گیریِ نقش بازیگرها داشته باشد.
از نظر بیشتر اهالی سینما نیر دامبو علی‌رغم بازی خوب بازیگرانش، کارگردانی زیبا و طراحی‌های اعجاب‌انگیزش به شدت از نبود یک فیلم‌نامه مناسب رنج می‌برد.
به هرحال نمی‌شود رویکرد جدید کمپانی والت دیزنی را در ساخت لایو اکشنِ انیمیشن‌های کلاسیکش نادیده گرفت و این کمپانی قطعا همیشه توانسته جذابیت‌های خود را در سطح استاندارد برای مخاطبانش حفظ کند. می‌شود والت دیزنی را همچنان در یک فاکتور موفق دانست و آن برانگیخته کردن احساسات لطیف انسانی‌ست که معمولا در تمام آثارش می‌تواند با یک اراده‌ی کوچک اشک و یا لبخند را به شما هدیه دهد.

تریلر "دامبو"
مطالب مرتبط
DEFAULT اشتراک گذاری ۰ ۶ افزودن
۱ دیدگاه
babak ( ۶ ماه پیش )

کارهای تیم برتون همشون جذابیت خودش داره من ادوارد دست قیچی رو خیلی دوست داشتم

DEFAULT ۳ ۰ پاسخ