شزم! تحقق یک رویای کودکانه

دوشنبه، ۱۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۱ ۹۵۲
"شزم!"، فیلمی ابرقهرمانی و محصول سال ۲۰۱۹ به کارگردانی "دیوید اف.سندبرگ" است که بر اساس شخصیتی در دنیای کمیک دی‌سی ساخته شده و هفتمین فیلم در دنیای دی‌سی به حساب می‌آید.
داستان فیلم درباره‌ی پسر بچه‌ایی به نام بیلی بتسون با بازی "اشر آنجل" است که پس از گم شدن در کودکی به پرورشگاه منتقل می‌شود و در صدد یافتن مادرش بر می‌آید اما بعد از مواجه با جادوگری به نام ماماراگان صاحب قدرت‌های عجیبی می‌شود که اتفاقاتی را برای او رقم می‌زند و ...
در این فیلم دیگر خبری از جهان تیره و تاریک دی‌سی نیست، فضای شاد و رنگ‌های زنده باعث شده‌اند شزم این دنیا را دستخوش تغییر قرار دهد. فیلم با به تصویر کشیدن دنیای کودکانه، ابرقهرمان خود را خلق می‌کند و لحن کودکانه‌ی فیلم نه تنها نقطه ضعف محسوب نمی‌شود بلکه بزرگترین نقطه‌ی قوت فیلم است؛ آن هم در زمانه‌ایی که ابرقهرمان‌های سینما فقط به فکر مخاطبين بزرگسال هستند تا فروش زیادتری داشته باشند، وجود فیلمی مانند شزم که مخاطب خود را از بین کودکان و نوجوانان انتخاب کرده یک غنیمت به حساب می‌آید. همچنين پیام‌های زیادِ فیلم در ستایش از خانواده برای مخاطبین فیلم (کودک و نوجوان) بسیار دلنشین است.
کارگردان فیلم به زیبایی تعادل مناسبی بین فانتزی بودن شخصیت قهرمان و صمیمیت قصه‌اش ایجاد کرده و شناخت مناسب "دیوید اف.سندبرگ" از تعاریف کودکانه از یک قهرمان، باعث بوجود آمدن لحظه‌های کمدی، ساده و دلنشینی در طول فیلم شده است که با چاشنی اکشن، هر نوجوان و حتی جوانی را از دیدن فیلم هیجان زده می‌کند.
همچنین "زکری لی‌وای" در نقش شزم کیفیت بسیار بالایی را به نمایش گذاشته و با وجود قد بلند و هیکل عضلانی لحظه‌ایی اجازه نمی‌دهد که تماشاگر فراموش کند که او از درون یک پسربچه‌ی ۱۴ ساله است و وجود چنین پارادوکسی باعث بوجود آمدن شخصیتی شیرین شده‌ که از بازیگری نه چندان پر آوازه خلق چنین سطحی بسیار قابل تحسین است.
‌لی‌وای با درک درست از دنیای فانتزی‌گونه و ذهنی کودکان شخصیتی را خلق کرده که شاید هر بچه‌ایی اگر قرار باشد یک ابرقهرمان باشد در ذهنش خود را مانند او تصور ‌کند و همین امر باعث همذات‌پنداری بین کودکان و شزم می‌شود.
اما هر قصه‌ی ابرقهرمانی، نیاز به یک ابرشرور دارد که به مقابله با قهرمان می‌رود و در این فیلم "مارک استرانگ" در نقش دکتر تادئوس سیوانا این وظیفه را بر عهده دارد و باید گفت استرانگ نیز در این فیلم شرور را بر اساس معیار و استانداردهای دنیای کودکان به نمایش درآورده است. او از بازی‌های اضافه و زیادی چشم‌پوشی کرده و همین امر باعث تبدیل او به ابرشروری مناسب برای مقابله با شزم شده است.
مشاهده‌ی سکانسی از اولین برخورد شزم و دکتر تادئوس سیوانا، باعث آشنایی بیشتر با فضای فیلم و شخصیت‌های آن خواهد شد.
با وجود نکات مثبت شاید بزرگترین نقدی که بشود به فیلم وارد کرد این باشد که ای کاش با توجه به مخاطبِ هدف (کودک و نوجوان) صحنه‌های خشن و دلخراش فیلم کمی تلطیف‌تر بیان می‌شد، برای مثال در سکانس مواجه شدن دکتر تادئوس با پدر و برادرش در شرکت، ناگهان لحن کودکانه‌ی فیلم کاملا تغییر کرده و تصاویری نامناسب با روحیات کودکان به تصویر کشیده می‌شود.
به هر حال شزم را باید یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی اخیر دانست که با لحن کودکانه‌اش توانسته جای خود را در دل مخاطبين و منتقدین باز کند.
گاهی بد نیست افراد بزرگسال خودخواهی را کنار بگذارند و از یک فیلم کودکانه انتظاری جز برآورده شدن جهانِ کودکی را نداشته باشند و سعی کنند با کودک درونشان از تماشای فیلم لذت ببرند.

تریلر "شزم!"
مطالب مرتبط
DEFAULT اشتراک گذاری ۰ ۷ افزودن
۰ دیدگاه