شبیه به رویای آمریکایی

چهارشنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۹ ۱۳۴۸
"مبارزه با خانواده‌ام"، فیلمی در ژانر ورزشی- خانوادگی و محصول سال ۲۰۱۹ است که توسط استیون مرچنت و بر اساس زندگی زن کشتی‌گیری(کشتی کج) به نام سارایا-جِید بِویس ملقب به پیج ساخته شده است. در سال ۲۰۱۲ نیز مستندی با نام "کشتی گیران: مبارزه با خانواده من" از زندگی وی تهیه شده بود. بازیگران فیلم فلورنس پیو در نقش سارایا (پیج)، جک لودن در نقش زک نایت، نیک فراست در نقش پاتریک (پدر خانواده)، لینا هیدی در نقش جولیا (مادر خانواده)، وینس وان در نقش هاچ مورگین (مربی پیج) و با حضور دواین جانسون در نقش خودش هستند.
خلاصه فیلم: در شهر کوچک نورویچ انگلستان خانواده‌ای زندگی می‌کنند که مالک یک باشگاه کشتی حرفه‌ای (کج) هستند. به آنها خبر می‌رسد فرزندان‌شان (سارایا و زک) برای مسابقات انتخابی دبلیو دبلیو ای آمریکا برگزیده شدند. سارایا و زک به آنجا می‌روند و پس از محکی، فقط سارایا برای رفتن به آمریکا انتخاب می‌شود.
با موفقیت‌های سارایا، حسادت‌های زک رفته رفته بیشتر می‌شود. سارایا نام ورزشی پیج را برای خود بر می‌گزیند و در تمرینات سخت و طاقت فرسا شرکت می‌کند ولی چون ظاهر ساده‌ای دارد، در اولین مسابقه چنگی به دل تماشاگران آمریکایی نمی‌زند و مورد تمسخر واقع می‌شود. پیجِ دل شکسته با برادرش زک تماس می‌گیرد اما زک پاسخ او را نمی‌دهد. پیج تصمیم می‌گیرد کمی به سر و وضع خودش برسد. موهایش را رنگ می‌کند. لباس‌هایش را عوض می‌کند اما همچنان حالش بدتر می‌شود. او برای مدت کوتاهی به نورویچ بر می‌گردد تا خودش را پیدا کند. پیج عنوان می‌کند که از پس تمرینات بر نمی‌آید و دیگر به آمریکا بر نخواهد گشت. پدرش پاتریک عصبانی می‌شود و عنوان می‌کند که خانواده روی فروش کالاهای تبلیغاتی با عکس پیج حساب باز کردند.
پیج با زک صحبت می‌کند و سوتفاهم‌ها پایان می‌یابد و سرانجام به تشویق او تصمیم به بازگشت می‌گیرد. پیج با ظاهری همچون قبل به تمرینات باز می‌گردد و سخت تمرین می‌کند. او به انتخاب هاچ و ورزشکار صاحب نام دواین جانسون برای مسابقه با قهرمان سال گذشته انتخاب می‌شود و او را شکست می‌دهد و عنوان قهرمان زن سال را از آن خود می‌کند.
سینمای هالیوود ثابت کرده است علاقه زیادی به ژانر زندگینامه‌ای و اقتباس از زندگی افراد مشهور و چهره‌های سیاسی، هنری و ورزشی دارد. فیلم‌های نظیر معاون، راپسودی بوهمی، بلکککلنزمن، نخستین انسان، کتاب سبز و بسیاری دیگر که در سال ۲۰۱۸ ساخته شدند، مبین همین نکته است. تهیه کنندگان هالیوودی در سال ۲۰۱۹ هم همین رویه را پیش گرفتند و فیلم پروفسور و مرد دیوانه ساخته فرهاد صفی‌نیا که به زندگی گردآورندگان لغت نامه آکسفورد می پردازد و همین فیلم مورد تحلیل؛ مبارزه با خانواده‌ام که بهتر بود مبارزه با خودم نام می‌گرفت، از جمله‌ی این ساخته‌ها هستند.
فیلم مرچنت در همان ابتدا پرشی از کودکی به دوره نوجوانی سارایا دارد که فضای فیلم را به کلی در هم می‌کوبد، چرا که این پرش ده ساله هیچ چین و شکنی بر چهره پدر و مادر او نمی‌اندازد. تماس تلفنی‌ای نوید تحقق رویاهای خانواده را می‌دهد. قهرمان فیلم سفری را در پیش می‌گیرد. رویای آمریکایی در ابتدا رنگ و بوی خوبی دارد اما بتدریج روی سخت خود را نمایان می‌کند. درست است که آمریکا به ظاهر سرزمین فرصت‌هاست اما قهرمان در هر کجا که باشد باید با تلاش و ممارست و تکیه بر ویژگی‌های شخصی خود، دست به زانو بگیرد و نه برای تحقق رویای خانواده بلکه برای تحقق رویای خویش، زمین و زمان را به هم بدوزد.
فلورنس پیو که به واسطه تبار انگلیسی‌اش نقش های شکسپیری نظیر لیدی مكبث و کوردلیا را به خوبی ایفا کرده، در این فیلم انرژی فوق العاده‌ای از خود به نمایش می‌گذارد و هیبت یک ورزشکار را به تصویر می‌کشد. نکته دیگر در ترکیب بازیگران فیلم حضور لینا هیدی است که با بازی در نقش سرسی در سریال بازی تاج‌و‌تخت مورد استقبال مخاطبان جهانی قرار گرفت. هیدی در این فیلم تلاش کرده نقش زنی بد دهان، سطح پایین و البته کشتی گیر را متجلی کند اما باید اذعان کرد که در حد یک تیپ باقی مانده است.
مبارزه با خانواده‌ام که حال و هوایی کمدی دارد، فیلمی عامه پسند و بر مبنای الگوهای شناخته شده و نخ نمای هالیوود است که تمام لحظات آن قابل پیش بینی است. خبری از آمریکا که زندگی قهرمان را زیر و رو می‌کند، ضد قهرمانانی که با طراحی ظاهر هوس انگیزشان نقش بسزایی در جذب مخاطب دارند، مربیانی سخت گیر و صریح، حضور ستاره‌ی کشتی حرفه‌ای و این روزهای سینمای هالیوود دواین جانسون و پایان خوش فیلم شاهدین این مدعا هستند.
مطالب مرتبط
DEFAULT اشتراک گذاری ۰ ۷ افزودن
۰ دیدگاه